Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj nieznajomy.
rejestracjalogowanieRSSFB
News
Do wszystkich właścicieli H7 powinien dziś dojść mail z ankietą (sprawdźcie też foldery ze spamem lub "inne"). Nie jest to ankieta dla marketingu, czy innych nieistotnych celów - jest bardzo ważna i może zdecydować o przyszłości Heroes 7 i całej serii Might & Magic. Dlatego mimo iż jej wypełnienie może zająć z 15 minut Waszego czasu, naprawdę warto. Przy okazji - jeśli informacje o H7 śledziliście w Kwasowej Grocie to osobiście proszę o docenienie naszej pracy i wpisanie Groty w polu "inne" w pytaniu o źródła informacji o grze.

Jeśli ktoś maila nie otrzymał, to sugeruję skorzystać z tego linku.
Acid Dragon
Wasze komentarze (27)
17 lis - 23:04

Tego
Ta ankieta działa tak samo płynnie jak ich gry. Brawo ubi.
17 lis - 23:27

Szaman
Zabrakło pytania. „Czy Pan/Pani jesteście za tym, żeby Ubi-soft sprzedało prawa do gry, bardziej kompetentnej i odpowiedzialnej firmie”

Niektóre pytania, wywołała u mnie uśmiech, np. Czemu kupiliśmy w przedsprzedaży i jedna z możliwych odpowiedzi, BO SIĘ OBAWIAŁEM, ŻE ZABRAKNIE xD

http://vignette3.wikia.nocookie.net/disney/images/7/7a/Double-face-palm.jpg/revision/latest?cb=20140926031756
17 lis - 23:58

ghalishthog
Św Paweł pisze, że nadzieja nigdy nie umiera. Anuż w tym coś jest? :D Może Ubi wyciągnie z tego lekcję?
18 lis - 06:55

Hellburn
Ja dostałem ankietę, mimo że nie posiadam gry. Hmm...
18 lis - 08:07

Nicolai
Przejrzałem sobie tę ankietę i przy pytaniach o mechanizmy i nowinki brakuje mi wariantu "pomysł dobry, ale w ogóle do niego nie przysiedliście i teraz delikatnie mówiąc kuleje".
18 lis - 10:04

Nemomon
Próbowałem szczerze odpowiedzieć na tą ankietę, mimo iż H7 nie posiadam. Ale po udzieleniu odpowiedzi na milion pytań i wciąż siedzeniu na ~35% mnie wykończyło. Zwłaszcza, iż pewnie nikt z Ubi tego i tak nie przeczyta.
18 lis - 10:30

Alamar
Mail tradycyjnie już dociera tylko do części graczy.

Co do samej ankiety... pomijając to, że działa ona tak jak Heroes 6-7 :P, to widać, iż pytania nastawione na ewentualny dodatek/płatne DLC i badające nie tylko co gracze chcieliby ujrzeć, ale też czy w ogóle jest sens inwestowania dalszych pieniędzy w rozwój gry.

A same pytania - często nie da się wybrać prawdziwej dla nas odpowiedzi.


@Nemomon
Ankieta na pewno zostanie przeczytana, ale nie licz :P na nic więcej niż przyjrzenie się "słupkom".
18 lis - 11:06

Yogoort
Mam takie samo wrażenie po tej ankiecie jak Ty Alamarze - badanie czy się opłaca robić płatny dodatek i czy ktoś gra w H7 nadal. Tak samo moim zdaniem trzeba podejść do pytania o ulubioną frakcję - trzeba by ewentualnie wskazywać nie te, które już są ale te których teraz brakuje w H7. Ja się mocno rozpisałem w "inne", przy pytaniu o ewentualną zawartość niby darmowych DLC.

Moim zdaniem, innym aspektem tej ankiety jest znalezienie jeszcze gry w którą dało by się ubrać uniwersum Mocy i Magii. Obawiam się, ze z tak bezmózgą polityką jaką nam serwują to zrobią z Herosów grę MOBA - a tego już nie zniosę ...
18 lis - 11:17

Nemomon
Ja po tych 35% miałem wrażenie, iż ta ankieta bardziej jest o "w jakie nasze gry gracie?". Cóż, jaka firma, taka ankieta =P.
18 lis - 13:36

Acid Dragon
Oczywiście że chodzi głównie o badanie rynku graczy - to właśnie będzie decydujące w kwestii dalszego rozwoju Heroes 7 i Might & Magic. Sądzę, że jesteśmy w krytycznym momencie w historii i od dalszego zainteresowania graczy (jeśli takie w ogóle jest) zależy, czy jeszcze kiedykolwiek zobaczymy dalsze części Heroes, czy też zostaną już uznane za zbyt niszowe i niedochodowe.

Badanie dotyczy też innych gier, żeby lepiej zbadać obecną charakterystykę przeciętnego gracza Heroes. Jeśli np. okazałoby się, że w 2015 roku większość posiadaczy Heroes 7 gra również w jakąś popularną grę typu MMO, to znaczyłoby, że można spróbować zainwestować w produkcję tego typu gry w świecie M&M i jednak pociągnąć markę dalej. Jeśli okazji do inwestycji nie będzie lub przeciętny gracz Heroes w swych upodobaniach nie będzie się różnił od przeciętnego "ogólnego" gracza, to i kolejnego pola do inwestycji nie ma.

TL;DR - Oczywiście chodzi o pieniądze. Jeśli ktoś odniósł mylne wrażenie, że jest jakimś ekspertem, który może łaskawie doradzić Ubisoftowi, to zapewniam, że nie jest. Ale od pieniędzy zależy dziś właśnie los Might & Magic.
18 lis - 13:55

Yogoort
Tylko pieniądze spływające, zależą od jakości wydanego produktu - szkoda, że tej podstawowej lekcji UBI przyswoić nie może w przypadku M&M.

Swoją drogą ja bym bardzo chętnie zagrał w M&M Duel of Champions wydanej w formie realnej, wydrukowanej na papierze. Moim zdaniem jest to produkcja dużo ciekawsza od typowych karcianek, a nawet takich tuzów gatunku jak np. Magic the Gathering. Wydali by grę w tej postaci, zrobili z niej LCG i na pewno sporo by na tym zarobili.
18 lis - 14:11

Alamar
Do tego potrzeba pieniędzy i to dużo więcej, niż w przypadku wersji elektronicznej. Trzeba też wtedy opracować biznes plan na lata i ciągle inwestować w rozwój gry jak i jej reklamę oraz trzeba pozyskać źródła dystrybucji (czyli podpisać kontrakty także ze sklepami), a to pochłania krocie.

Skoro Ubisoft nie potrafił zarobić na DoC-u w wersji elektronicznej, to naprawdę sądzisz, iż udałoby się to im w przypadku rzeczywistej karcianki?
18 lis - 14:15

Acid Dragon
>Tylko pieniądze spływające, zależą od jakości wydanego produktu - szkoda, że tej podstawowej lekcji UBI przyswoić nie może w przypadku M&M.

To nie jest takie proste. Wyobraź sobie, że sztab wykształconych ludzi z wieloletnim stażem na rynku gier wie, że dochody zależą od jakości gry i naprawdę nie potrzebuje pouczania. Jednakże nie jest to zależność wprost proporcjonalna. Czasami (a nawet często) gra o dobrej jakości dostaje niską sprzedaż właśnie ze względu na zbyt słabe oszacowanie rynku. Innymi słowy - jeśli zrobisz super-jakościową podkowę dla konia, to choćby była najlepsza na rynku z wieloma nowymi cechami i bez żadnych bugów ;) to i tak jej sprzedaż będzie niska, bo niespecjalnie widzę, żeby ktokolwiek potrzebował jakiejkolwiek podkowy dla konia w dzisiejszych czasach.

W podobnej sytuacji znalazły się dziś gry Heroes (nie wspominając już o RPGach M&M). Rynek na nie stał się dość niewielki. Nawet gdyby zainwestować dziesiątki milionów euro w najlepszą część Heroes w historii, to ta inwestycja i tak najprawdopodobniej by się nie zwróciła.

Dlatego pytanie teraz wcale nie brzmi "jak zwiększyć jakość gier?", tylko "ile można zainwestować, żeby to zarobiło?".
18 lis - 14:24

Laxx
@Tego, Twój komentarz zrobił mi dzień, dziękuję :D
18 lis - 14:26

Yogoort
Teraz chyba już jest sprawa pogrzebana, natomiast wydaje mi się, że gdyby zdecydowali się na taki ruch w szczytowej formie DOCa to byłaby szansa. Teraz - przyznam, że sam nie wiem. Niemniej jednak mieli swoją szansę. Powstaje bardzo dużo karcianek opartych na popularnych uniwersach i jakoś sobie radzą przez lata, nie sądzę, że DOC papierowy byłby skazany na zagładę na starcie.
18 lis - 14:27

Alamar
@Laxx
"Poprawił mi humor" - bez kalek językowych, please. :P
18 lis - 14:35

Yogoort
@Acid Dragon oczywiście nie można odmówić racji Twojemu rozumowaniu, niemniej jednak niska jakość produktu kładzie się tylko coraz szerszym cieniem na M&M i tylko pogłębia niechęć ludzi do kolejnych części, wykruszając rynek trochę na własne życzenie.
18 lis - 14:49

Acid Dragon
Jasne, acz Heroes 7 jakościowo nigdy nie mogło być idealne. Trzeba było na coś poświęcić budżet, a coś odpuścić. Trzeba by być trochę wróżką, aby zdecydować co gracze zaakceptują, a co nie. Przykładowo - większość Przystani ma modele z Heroes 6 i.... niespecjalnie ktokolwiek narzeka. W Nekropolii miało być podobnie i... nastąpił zmasowany atak fanów. Dwie lustrzane sytuacje i dwie kompletnie różne reakcje graczy.

W przypadku H7 za największą wadę uznaje się w tej chwili chyba zabugowanie gry. Być może wróżki z Ubisoftu uznały, że w dzisiejszych czasach każda gra ma bugi i jest to przez graczy akceptowane (bo rzeczywiście tak jest - od wielu lat każda gra, bez wyjątku, jest patchowana po premierze i sytuacja ta jest powszechnie akceptowana). Dlatego pieniądze, które mogły być przeznaczone na przykład na 3 miesiące łatania przeznaczono na coś innego - np. nowe modele lisza i wampira :P. Wróżki się jednak przeliczyły i okazało się, że poziom zabugowania gry przekroczył akceptowalne poziomy.

Jednakże tak naprawdę dopiero po premierze okazuje się co było słuszną decyzją, a co nie. Przed premierą jest dość trudno oszacować która jakość będzie dla graczy niezwykle istotna, a na którą jakość nie zwrócą nawet większej uwagi.
18 lis - 15:06

Laxx
@Alamarze, wybacz. Chciałam być internaszjonal :(
18 lis - 15:13

Alamar
>>>Trzeba by być trochę wróżką, aby zdecydować co gracze zaakceptują, a co nie. Przykładowo - większość Przystani ma modele z Heroes 6 i.... niespecjalnie ktokolwiek narzeka. W Nekropolii miało być podobnie i... nastąpił zmasowany atak fanów. Dwie lustrzane sytuacje i dwie kompletnie różne reakcje graczy.

Nie są to jednakże lustrzane sytuacje. Jednostki Przystani, choć krytykowane za przesadną "barokowość", były akceptowalne. Tymczasem wampir i lisz w Nekropolii graczom nigdy nie przypadli do gustów. Co więcej wampir z mieczem w ręku mało komu się podobał w Heroes 5, a dodanie kolców i maski w H6 tego wizerunku wcale nie poprawiło. "Motylek" z Heroes 6 jako lisz miał jeszcze gorsza opinię. Tak więc wcale nie trzeba było być wróżką, by przewidzieć, jakie reakcje wywołają te dwie jednostki.
Na kopię ducha z Heroes 6 czy Ponurego Rycerza (połączenie Heroes 5 z 6) mało kto psioczył - pewnie dlatego, że model ducha był znośny a Ponury Rycerz wyszedł dobrze.
Podobna sytuacja była w przypadku Lochu - na minotaura mało kto narzekał, ale za to beznadziejne modele Zabójcy czy Smokoćmy przeszkadzały większości komentujących.
18 lis - 15:29

Acid Dragon
Generalnie to prawda, co mówisz. Sądzę jednak, że ten aspekt miał marginalne znaczenie dla graczy. Nie widziałem żadnych reakcji w stylu "znowu te lisze których nie lubię" tylko "znowu skopiowali jednostki z Heroes 6". Więc nie zgodzę się, że to o czym mówisz miało jakiekolwiek rynkowe znaczenie. Dla harkorowych fanów - może. Dla graczy ogólnie - szczerze wątpię.
18 lis - 15:33

Alamar
Hej, to Ty wspomniałeś o "zmasowanym ataku fanów" i "dwóch kompletnie różnych reakcjach graczy". Nie odnoś się więc teraz do "rynkowego znaczenia". :P
18 lis - 16:03

Acid Dragon
Odróżnij proszę zmasowany atak fanów, który - z prawdopodobieństwem bliskim pewności - byłby reprezentatywny dla reakcji całego rynku (a przynajmniej tak zdecydował Ubisoft) od reakcji mniejszościowych, hardkorowych fanów.

Ogólna większościowa reakcja fanów (a więc przez ekstrapolację - rynku) nie miała za bardzo cokolwiek wspólnego z tym czy komuś się wampir z mieczem podobał czy nie, ale że był skopiowany. To Ty połączyłeś te dwa elementy w swoją teorię, ale moim zdaniem nie ma związku przyczynowo-skutkowego między tym jaką popularnością się cieszyła jednostka a tym czy skopiowanie jej z H6 było dobrze przyjęte.

Osobiście uważam, że w skali rynkowej wszystkie jednostki z H6 były po pewnym czasie zaakceptowane i weszły do kanonu. Czyli nie było żadnej widocznej i statystycznie istotnej różnicy w odbiorze np. lisza i serafa. Poza nieistotnymi przypadkami hardkorowych fanów.
18 lis - 17:40

Dren
Ja jednak sądze, że taka ankieta nie powinna być wysłana do pojedynczych osób które zakupiły grę. Tylko do całych grup takich jak np. Kwasowa grota żeby obiektywniej wybadać rynek
18 lis - 17:54

Acid Dragon
Teoretycznie została wysłana do wszystkich osób, które zakupiły grę na ich adres e-mail powiązany z kontem uplay. W praktyce - system mailowy Ubisoftu pozostawia wiele do życzenia.
18 lis - 18:04

Alamar
>>>Ogólna większościowa reakcja fanów (a więc przez ekstrapolację - rynku) nie miała za bardzo cokolwiek wspólnego z tym czy komuś się wampir z mieczem podobał czy nie, ale że był skopiowany. To Ty połączyłeś te dwa elementy w swoją teorię, ale moim zdaniem nie ma związku przyczynowo-skutkowego między tym jaką popularnością się cieszyła jednostka a tym czy skopiowanie jej z H6 było dobrze przyjęte.

Proponuję Ci w takim razie przeczytać komentarze na blogu H7 w artykułach ujawniających "nowe" jednostki Nekropolii, bo mam wrażenie, że jednak coś mogło Ci uciec uwadze... co nie jest dziwne, biorąc pod uwagę "metaforyczność" większości tamtejszych komentarzy.

>>>Osobiście uważam, że w skali rynkowej wszystkie jednostki z H6 były po pewnym czasie zaakceptowane i weszły do kanonu.

Sądzę, że jednak wampir, lisz i purpurowy Loch (wliczając w to smokoćmę) mieliby z tym wielkie problemy.
19 lis - 19:39

Alistair
Ee, na razie chyba trudno mówić o kanonie w przypadku dwóch ostatnich części. Ja bym to nazwał zwykłą oszczędnością na modelach. Podobieństwa nie wynikają raczej z określonych zasad, którymi twórca jednostki miałby się kierować. A już wg mnie sami gracze i tak nazwą to kopiowaniem, a nie tworzeniem wg kanonu (pomijając już samą kwestię ilu tak naprawdę graczy ma pojęcie o kanonie czegokolwiek).
Nius archiwalny - możliwość komentowania została wyłączona.
© 2003-24 Kwasowa Grota. Wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek kopiowanie, publikowanie lub modyfikowanie tekstów grafiki i innych materiałów chronionych prawem autorskim znajdujących się na stronie bez wyraźnej zgody autorów jest zabronione.
Komnaty "Heroes VII". Redakcja, kontakt