Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj nieznajomy.
rejestracjalogowanieRSSFB

Zasoby

Zasoby są podstawą systemu ekonomii w Might & Magic: Heroes VII. Ten, kto włada ekonomią włada też światem... a przynajmniej tak może się wydawać. W Heroes VII wyróżnia się siedem rodzajów zasobów.


Czym są zasoby?


Wartościowe surowce, minerały i metale, które możesz gromadzić, by potem wydać je na jednostki, budynki, czy też inne dobra. Niektóre z nich są tanie, powszechne i podstawowe, inne zaś mogą być rzadkie. By wznieść nowy budynek najczęściej będziesz potrzebować drewna i rudy, choć te potężniejsze budynki będą wymagać również rzadkich zasobów. Podobnie jest z jednostkami, gdyż do rekrutacji czempionów najczęściej również będą potrzebne rzadkie zasoby.

Powszechne zasoby


Drewno - jest tanie i wszędobylskie, choć na spustoszonych terenach, jak Heresh czy na pustynie, jest go oczywiście mniej. Produkowane jest przez tartaki.
Ruda - można ją z łatwością wydobyć niemal wszędzie, wliczając w to podziemia. Wraz z drewnem jest podstawowym budulcem większości budynków na świecie. Wydobywana jest w kamieniołomach.
Złoto - jest uniwersalną walutą wszystkich narodów Ashanu. Wydobywane jest w kopalniach złota.

Rzadkie zasoby


Kryształy Smoczej Krwi - są skrystalizowaną krwią samych Smoczych Bogów, którą przelali podczas Wojen Stworzenia. Ich moc jest wszechstronna i niezrównana. Są używane do wnoszenia wielu magicznych budynków i pozwalają na hodowlę magicznych stworzeń. Wydobywane są z Kryształowych Grot, które występują dość rzadko.
Gwiezdne Srebro - to lekki, lecz niezwykle twardy metal, który spadł z nieba w Erze Mitycznej. Wydobywane jest z kraterów meteorytowych. Z wyglądu jest podobne do srebra z niebieskimi odblaskami. Najbardziej cenione jest przez Elfów, którzy wykorzystują je do wykuwania swych eleganckich lecz wytrzymałych kolczug, a także swych zabójczych mieczy, sztyletów, grotów włóczni i strzał. Jest również obiektem pożądania magów, którzy w znacznym stopniu wykorzystują je do budowy ich Tytanów.
Cieniostal - jest magicznym metalem o tajemniczym pochodzeniu. Można ją znaleźć w najgłębszych odkrywkach Ashanu. Legendy mówią, że pierwszy raz znaleziono je po tym, jak Bezimienni zniknęli z Ashanu i że to oni ją stworzyli swą własną krwią jako dar - lub przekleństwo - dla tych, którzy później poszukiwali ich starożytnych podziemnych miast.
Cieniostal jest niesamowicie wytrzymała i łatwo można ją wzmocnić magią, co sprawia, że jest świetna do produkcji zbroi i tarcz. Nic dziwnego, że Krasnoludy i Elfy cenią ją w swych rzemiosłach.
Odkrywki Cieniostali są oczywiście rzadziej widywane na powierzchni Ashanu niż pod ziemią.
Smocza Stal - tak naprawdę jest stopem, stworzonym przez krwawych kowali - starożytny klan, który został niegdyś wygnany ze Świętego Imperium. Jest mieszaniną Kryształów Smoczej Krwi oraz żelaza, a w trakcie wytwarzania przybiera niezwykły czerwony odcień. Cały proces tworzenia Smoczej Stali jest bardzo skomplikowany i tylko krwawi kowale potrafią go przeprowadzić, co czyni ich krwawe kuźnie rzadkimi i wartościowymi miejscami. Smoczą Stal łatwo jest zaczarować i dlatego też jest częstym materiałem do produkcji potężnych broni i zbroi.

Jak zdobyć zasoby?


Bohaterowie mogą przejąć kontrolę nad kopalniami (wliczając w to pojęcie tartaki ;)), które codziennie będą dostarczać pewną ilość zasobów. Po zgromadzeniu odpowiedniej ilości danego zasobu wyszkoleni zarządcy będą mogli także wymienić je na inne zasoby, których źródeł bohater akurat nie ma w pobliżu.

Bohaterowie mogą także zbierać zasoby podczas swych przygód, by zwiększyć swe bogactwo. Gdy będą wystarczająco doświadczeni, mogą również rozwinąć pewne umiejętności pozwalające im na zwiększenie produkcji zasobów lub zdolności pozwalających na zbieranie lub na łupienie większej ich ilości. To może być bardzo ważne podczas długich wojen, kiedy to ekonomia jest kluczowa do realizacji strategii.

Ochrona własnych kopalni lub też taktyki, polegające na napadaniu i łupieniu tych należących do wroga, są również krytycznie ważne dla zapewnienia stałego dopływu zasobów.

Na co wydać zasoby?


Wznoszenie budynków wymaga zasobów. Powszechne zasoby są potrzebne od samego początku, a mądre gospodarowanie nimi jest istotne. Rzadkie zasoby są potrzebne z reguły później, lecz stanowią wąskie gardła dla twych strategii, gdyż trzeba zachować jeszcze większą ostrożność w ich wydawaniu - zwłaszcza, że najpotężniejsze stworzenia również ich wymagają.

Mądrzy bohaterowie wykorzystają te rzadkie zasoby, które mają w pobliżu i czasami sprzedadzą je, by kupić inne, które są trudne do zdobycia bez podjęcia ryzyka.
© 2003-24 Kwasowa Grota. Wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek kopiowanie, publikowanie lub modyfikowanie tekstów grafiki i innych materiałów chronionych prawem autorskim znajdujących się na stronie bez wyraźnej zgody autorów jest zabronione.
Komnaty "Heroes VII". Redakcja, kontakt